poniedziałek, października 13, 2014

Szybkość uruchomienia Windows 10 w zależności od ilości pamięci RAM

Witam,

Ja już prawie nie pamiętam kiedy ostatnio coś tutaj pisałem, ale złożyło się tak, że niedługi czas temu firma Microsoft zapowiedziała kolejną odsłonę znanego systemu operacyjnego, każdy spodziewał się że to będzie Windows 9, jednak jak na złość i ku zaskoczeniu publiki przydzielono mu numerek 10. Z potrzeby uruchomienia pewnej dość nie młodej gry na Windows XP, zainstalowałem maszynę wirtualną. Trochę wcześniej jednak, zassałem spod tego linku Techniczny Podgląd Dziesiątki, zatem skoro miałem i maszyne wirtualną i system, to czemu by nie połączyć tego w jedną całość.
Program VMware w wersji 6.0.3, jak i VirtualBox v.4.3.18, które służą do tego celu,  nie posiadają "Dziesiątej" Windy na liście możliwych opcji do wyboru, Ten drugi, jako Windows 8.1 ją odpalał, ale instalator miał problem w zainstalowaniu się na przydzielonej przestrzeni dyskowej. Jedyną możliwością pozostał tryb Hyper-V w tym pierwszym:


Unsupported (Nie wspierany) rozumiany jako taki, który właśnie nie jest wymieniony na powyższej liście. By uruchomić maszynę wirtualną w tym trybie obowiązkowo wymagana jest włączona funkcja wirtualizacji wbudowana w procesor, u mnie była deaktywowana w Biosie, zatem szybki restart, pogrzebanie w ustawieniach i zadziałało bez problemu.
W programie przydzielono wszystkie 4 rdzenie fizyczne procesora dla uruchomiania systemu.

Specyfikacja platformy testowej, na której działała maszyna wirtualna, bo nie każdy proc pozwala na wirtualizację:

>Specyfikacja<


System powstał, zatem przyszła pora na test, ilość pamięci (1GB, 2GB, 4GB) były przydzielane w losowej kolejności, czysty system był uruchamiany w różnych konfiguracjach w taki sposób, aby ostatecznie posiadał 3 restarty na każdej konfiguracji. czas mierzony stoperem obejmuje czas pośredni oraz czas pełny. Pośredni oznacza moment pojawienia się pulpitu, natomiast czas pełny oświadcza w jakim momencie udało się włączyć menu start, gdyż spamując przycisk w lewym dolnym rogu nie było ono dostępne natychmiast.
Pomiary wykonywane stoperem, screeny podane niżej. Innego sposobu dokumentacji nie przygotowałem (można by się bawić w nagrywanie pulpitu i wgranie stopera, lecz system włączał by się dłużej ze względu na obciążenie dysku):

 

Na początek 1 GB RAM :


Pomiar 1

Pomiar 2

Pomiar 3
Średnia pomiarów:
Pośrednie / Pełne
1m:11.260s / 1m:19.155s


2 GB RAM:


Pomiar 1

Pomiar 2

Pomiar 3

 Średnia pomiarów:
Pośrednie / Pełne
59.896s / 1m:06.830s

 4 GB RAM: 

- 32 bity, więc system ogarniał tylko 3 GB, ale przypisaną miał pełną wartość, tak jak by w komputerze była pojedyncza kość pamięci.


Pomiar 1

Pomiar 2

Pomiar 3

Średnia pomiarów:
Pośrednie / Pełne
58.488s / 1m:06.287s

 Porównując do czasu uruchamiania systemu operacyjnego na zwykłym komputerze, czasy są typowe dla instalacji na HDD. Windows 10 wyróżnia się tylko zmienionym interfejsem okien i kafelkowym miksem klasycznego menu start z ekranem startowym Windows 8, czasy można zatem przyrównać do Ósemki jak i jego poprzednika, bo żaden z nich nie wyróżnia się w tej kwestii.

Wnioski:

Zwiększenie ilości przypisanej pamięci operacyjnej powoduje skrócenie czasu ładowania systemu, test prowadzony na maszynie wirtualnej odniesie zbliżone efekty, gdy zastosuje się go na fizycznym komputerze. Pierwsze uruchomienie trwało najdłużej, nie zostało ono uwzględnione w teście, ze względu na podejrzanie zawyżony wynik, lecz mimo wszystko fakt ten jest wart wspomnienia.

1 GB w teście jest minimalną wartością zalecaną w wymaganiach sprzętowych, jak szybko zatem system się ładuje, gdy pamięci jest za mało?

Po wszystkim system został zbootowany na 512 MB Ramu, efekt?

Czas ładowania:
5m:01.869s

Pszypadeg?
Ciężko stwierdzić, bo za pierwszym razem system startował 15 (piętnaście!) minut, w każdym razie gdy program nie może się swobodnie rozgościć, stan używalności osiąga po bardzo długim czasie, nie opłaca się nawet mierzyć po jakim.
Coś jak przy odpalaniu kompa w szkolnej bibliotece, albo innym miejscu publicznym, z tą różnicą, że te kompy często mają zamulony system albo tonę wirusów albo są po prostu stare albo wszystkie trzy opcje na raz.

To na tyle w tej notce, dziękuję za uwagę i pozdrawiam
~Volteski

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

 
Blogger Templates